ראשי
דיוקן
יומן שבוע
דוח שבוע
סאטירה
ספורט
מדיני-פוליטי
מקור פוליטי
כתוב בעיתון
כלכלה
כלכלה ממקור ראשון
לוח מקור ראשון
דירות/בתים למכירה
אירועים
דרושים
קיט ונופש
למכירה
רכב
פנויים/פנויות
דירות/בתים להשכרה
שונות
האם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הוא ידיד ישראל?
כן
לא
results
האם אתה תומך בהחלטת בג"ץ בעניין תינוק המריבה?

כן 
( 65.60 % (82))

לא 
( 34.40 % (43))
ס"כ הצביעו: 125
405 ראשי  
מאמרים באתר  
מודיעין בחלל ריק / אמנון לורד
השמאל המתנתק ורבן יוחנן בן זכאי / זאב גלילי
חסימת עורקים, והנשמה מלאכותית / סופיה רון-מוריה
"בארבע וחצי כבר ניצחנו" / הודיה כריש-חזוני
דיכטר בעקבות יעלון / פזית רבינא
שש הערות על סילבן שלום / אנשיל פפר

404 ראשי
11 מושגי יסוד בתולדות הציונות / 
אמנון לורד
"לא רק ´ירושלים של זהב´ גנוב, גם המולדת שלכם שייכת לפלשתינים" / 
זאב גלילי
"התנגדתי וזה לא עזר" / 
סופיה רון-מוריה ודן גרסטנפלד
"נקיים לא נצא מהפינוי הזה" / 
מאיר עוזיאל וארז תדמור
האזרח ק´ בכתום / 
אפי מאיר
דגל ירוק חמש דקות מכפר-סבא / 
גל ברגר

403 ראשי
לא בדיוק ולא בערך / 
אמנון לורד
מורה דרך לחותר לקריירה אקדמית / 
זאב גלילי
מיצובישי בעפולה / 
סופיה רון-מוריה
"יש טרנספר כשר?"
לא פרגמטי / 
אלישיב רייכנר
"מערכת פרוצה שאין בה כללים" / 
מאיר עוזיאל
אקטואלי / 
חגי סגל
דמוגרפיה היא עניין של רשומון
"מופע האימים" של פרופ' ארנון סופר ו"צפירות ההרגעה" שמשמיע יורם אטינגר התכנסו השבוע לעימות באוניברסיטת חיפה. שוב, קשה להתעלם מכך שטיעוני הצדדים מתבססים ברובם על נתוני הפלשתינים

יום העיון שנערך השבוע באוניברסיטת חיפה בסימן 'הבעיה הדמוגרפית והמדיניות הדמוגרפית של ישראל' לא חידש הרבה. היה זה עוד עימות מתיש בין בעלי התחזיות הקודרות הקובעים שיהודי הארץ יהפכו למיעוט, לבין מי שאינם רואים כל מהפך כזה באופק, אלא אולי מגמה הפוכה. שאלת היקפה של הבעיה הדמוגרפית ורמת האיום שהיא מציבה, נותרה במחלוקת גם בתוך סבך המספרים והנתונים שסופקו. בהיעדר נתונים ישראליים עדכניים, כולם מסתמכים על גורמים פלשתיניים. וכך, ההבדל הבולט בין ההערכות השונות נעוץ במקור הסמכות הפלשתיני שכל אחד מהצדדים בוחר להסתמך עליו.
לשיטת פרופ' סופר כבר היום קיים רוב יהודי מגוחך של 53 אחוזים ותוך 15 שנים ירד המספר ל-44 אחוזים. "זה סוף המדינה היהודית ציונית, זה לא ברור?!", הוא מתריע
הפלשתינים ממעטים למות
הדמוגרף פרופ' סרג'יו דה לה פרגולה מהמכון ליהדות זמננו באוניברסיטה העברית עסק במשתני הילודה בציבור היהודי וביכולתה של המדינה להשפיע על גודל המשפחה. לדבריו, שיפור תנאי הרווחה עשוי להביא להרחבת התא המשפחתי. בכנס הוא חשף את ממצאיו של סקר חדש שנערך על ידו ועל ידי ד"ר מינה צמח ביוזמת הסוכנות היהודית, לגבי עמדות הציבור היהודי בישראל כלפי הילודה.
מהמדגם עולה, שנשים יהודיות בארץ מעוניינות בממוצע ב-3.5 ילדים, להוציא את נתוני המגזר החרדי. עוד הראה הסקר ש-60 אחוז מהנשאלים סבורים שיש לעודד ילודה, כ-30 אחוז סבורים שהמצב יכול להישאר על כנו, ובין 3 ל-5 אחוזים תומכים בצמצום היקף הילודה. לפי דה לה פרגולה, השיעור הגבוה התומך בעידוד הילודה סותר את ההנחות לפיהן מדובר בהתערבות לא לגיטימית מצד המדינה בצנעת הפרט של האזרחים.
יורם אטינגר, מומחה ויועץ לענייני המזרח התיכון וארה"ב ולשעבר ציר בשגרירות ישראל בוושינגטון, חיבר לפני מספר חודשים מסמך יחד עם תא"ל (במיל') דוד שאפי, לשעבר ראש המנהל האזרחי, וגורמים אחרים. אטינגר טען שהממצאים שבידו, המבוססים על נתוני הרשויות הפלשתיניות ומוצלבים עם רשויות ישראליות, מורים שביש"ע חיים כיום 2.4 מיליון פלשתינים, ולא 3.8 מיליון כפי שמדווחת הלמ"ס הפלשתינית, והוא טוען לרוב יהודי מוצק של 60 אחוז מהאוכלוסייה "בין הירדן לים" ורוב גדול יותר בשיעור של 80 אחוז בתחומי הקו הירוק.
לדעת אטינגר, בטווח הארוך מורה המגמה על התבססות הרוב היהודי בעיקר לאור הירידה הדרסטית בריבוי הטבעי הפלשתיני בשנים האחרונות. על פי משרד הבריאות הפלשתיני, שנתוניו עומדים בסתירה ללמ"ס הפלשתינית, פריון האישה הפלשתינית עומד נכון לשנת 2003 על 3.89 ילדים לאשה, בהשוואה ל-7.4 שש שנים קודם לכן. לדבריו, תחזית הלידות של הרשות הפלשתינית מנופחת בעוד דיווחי הפטירה חלקיים באופן שיטתי. "הפלשתינים 'ממעטים למות' שכן אז הם מאבדים את הסובסידיה מאונר"א", אמר בכנס.
אטינגר הדגיש שבמרשם האוכלוסין הפלשתיני רשומים כ-325 אלף פלשתינים המתגוררים בפועל זמן ממושך מחוץ לשטחי יש"ע. בין היתר, הוא מייחס את הפערים במספרים לספירה כפולה, למשל של ערביי מזרח ירושלים שנספרו כפלשתינים וכערביי ישראל. בשולי הכנס אמר אטינגר ל'מקור ראשון' שקיימת בעיה דמוגרפית, אולם המגמות העתידיות הן חיוביות לרוב היהודי ומדאיגות למיעוט הפלשתיני, בין היתר בשל מעבר חד מאוכלוסייה כפרית לאוכלוסייה עירונית ענייה ועלייה בשיעור הגירושים ובגיל הנישואין.
אשר לפערים בנתוני הדמוגרפיה, הסביר שגישתו דוגלת באיסוף נתונים יסודי בעוד שהגישה האחרת נסמכת על נתוני הלמ"ס הפלשתינית, והוסיף כי "אנשים כמו פרופ' ארנון סופר גייסו את הדמוגרפיה למען ההתנתקות כדי להפחיד את מעצבי המדיניות כדי שיעשו ויתורים סוחפים, שאלמלא אותם נתונים אולי לא היו נעשים".

"מופע האימים" של פרופ' סופר
הגיאוגרף פרופ' ארנון סופר, ראש הקתדרה לגיאואסטרטגיה באוניברסיטת חיפה, שבינו לבין נתוני אטינגר קיים פער של למעלה ממיליון פלשתינים, החליט לחרוג ממנהגו ולא להסתמך על נתוני הלמ"ס הפלשתינית אלא על נתוני צה"ל, על אף שסביר להניח שגם הם מתבססים על מקורות פלשתיניים בהיעדר מידע עדכני במקורותינו.
בזמן ההרצאה התנהלה מחוץ לאולם הפגנה של סטודנטים ערבים ושמאלנים שמחו כנגד ה"כינוס הגזעני". בניגוד לדיווח ב'הארץ', שדיבר על עשרות מפגינים, בפועל היו שם לכל היותר עשרים סטודנטים. ההפגנה לא קיבלה את אישור ההנהלה, אך לא פוזרה על ידי המאבטחים. פרופ' סופר התייחס למהומה. "כשעיתונאי ערבי בלונדון כותב מאמר שבו הוא קורא לעולם הערבי 'להפסיק להתרבות כמו שפנים', זה עובר בשלום... כשמובארכ, קודמו נאצר, ורפסנג'אני באיראן אומרים שהדמוגרפיה היא איום קיומי, זה בסדר. אבל כשבאוניברסיטת חיפה רוצים לדון בעניין – אז אנחנו פשיסטים".
לפי נתוני הפלשתינים, אומר סופר המסתמך על הלמ"ס הפלשתינית, בשטחי יש"ע יש כבר כיום 3.7 מיליון פלשתינים, אם כי הוא מודה שאין מדובר בהכרח בנתונים אמינים. מרשם האוכלוסין מדבר על 3.4 מיליון פלשתינים ביש"ע. לפי נתוני צה"ל, ביו"ש חיים כיום שני מיליון פלשתינים ובעזה מיליון נוספים. 700 אלף פחות מנתוני הלמ"ס הפלשתינית. המסקנה שלו: כבר היום קיים רוב יהודי מגוחך של 53 אחוזים ותוך 15 שנים ירד המספר ל-44 אחוזים, לאור נתוני צה"ל. "זה סוף המדינה היהודית ציונית, זה לא ברור?!", הוא מתריע.
"ישראל", הוא טוען, "היא המדינה הצפופה ביותר בעולם המערבי, ואם מתעלמים מהנגב - בעולם כולו", ומזהיר מפני גידול האוכלוסייה שיהפוך אותנו למדינת עולם שלישי. הסיסמה של סופר, הקורא להתנתקות מיידית מהפלשתינים ולהאצת בניית גדר ההפרדה היא 'תפסת מרובה לא תפסת'. הפיתרון טמון לדעתו ביישוב אזורי הדרום, הגליל וירושלים, הנחשקים פחות, ובשמירה על חברה של עולם ראשון שתעודד עלייה.

זיגזג של נתונים
בעיצומו של הכנס החלה התנצחות בין המשתתפים. "המסמך שחיברת הוא פוליטי, שקרי וחצוף", הטיח סופר באטינגר. בתגובה שלף אטינגר חוברת מאוקטובר 2004 'ישראל דמוגרפיה 2020-2004 לאור תהליך ההתנתקות", שפרופ' סופר נמנה על מחבריה. "בחוברת שנועדה להשפיע על המאבק למען ההתנתקות אתה מתייחס לנתון 3.8 מיליון. זה מוזר, כיוון שבאפריל 2004 באירוע לא פומבי אמרת שכנראה המספר המקסימלי הוא 2.8 מיליון. אוזכרו פה נתונים של הסי-איי-אי ושל צה"ל. בשני הגופים אין מחלקה החוקרת את הדמוגרפיה הפלשתינית. יש כאן רק הערכות".
פרופ' דה לה פרגולה טען שאטינגר אינו מבין דבר בדמוגרפיה, ותהה מדוע הפך לחסיד משרד הבריאות הפלשתיני בעוד הוא שולל את נתוני הלמ"ס הפלשתינית. ביחס לירידה בפריון האישה הפלשתינית, אמר "תיארת את הירידה הפנטסטית בפריון והתייחסת למודל השבדי. זה רחוק מאוד מקריאה מציאותית של השטח. המודל השבדי ועזה רחוקים זה מזה שנות התפתחות דמוגרפית".

דף הבית
כתבים
פרסם אצלנו
אודות האתר
תנאי שימוש
 
 הפוך לדף הבית
 הוסף למועדפיםכל הזכויות שמורותל מקור ראשון - עיתון ישראלי לאומי
האתר של בינמיקה בניית אתרים ועיצוב אתרים