w w w . h a a r e t z . c o m
Last update - 18:07 17/06/2006
עובדות
ארנון סופר שומע? יש חדשות טובות
מאת שחר אילן
תחזית צוות אמריקאי-ישראלי קובעת שגם ב-2025 יישמר רוב יהודי גדול. אחת הסיבות לכך היא הירידה בילודה הערבית
איור : עמוס בידרמן
תחזית אופטימית. אין בעיה דמוגרפית, מעולם לא היתה, ובעיקר, גם לא תהיה בעתיד. זו המסקנה הברורה של מי שמוכן לקבל את תחזית המאזן הדמוגרפי ל-2025 שמציג צוות מומחים אמריקאי-ישראלי בראשות בנט צימרמן. לפני שנה וחצי עורר הצוות סערה כשטען שהמספר האמיתי של הפלשתינאים ברשות (בגדה ובעזה) היה ב-2004 2.5 מיליון, ולא 3.8 מיליון, כפי שקבעה תחזית הלמ"ס הפלשתיני, שעליה מתבססים רוב הדמוגרפים.

עכשיו מפרסם הצוות את תחזיותיו ל-2025. לפי התחזית הבינונית, יהיו בישראל ובגדה 7.5 מיליון יהודים, שהם 63%, ו-4.45 מיליון ערבים (מתוכם 2.25 מיליון בגדה), שהם 37%. כלומר על כל ערבי אחד יהיו שני יהודים. בתחומי ישראל יהיו 77% יהודים ו-23% ערבים, לא שונה בהרבה מהמצב הנוכחי.

אלה ההנחות ששימשו את הצוות האמריקאי-הישראלי בדרך לתחזיתו האופטימית-מאוד: מספר הפלשתינאים בגדה הוא כיום 1.4 מיליון בלבד; שיעור הפריון של היהודים בישראל גבוה מזה שמביאה בחשבון הלמ"ס הישראלית בתחזיות שלה ושיעור הפריון של הערבים בישראל נמצא בירידה דרסטית; תימשך העלייה לישראל בהיקף הנוכחי.

ומה עם עזה? אזור אחד נשמט משום מה מתחזית הצוות הזה, וזו רצועת עזה. נכון, נפרדנו מעזה, ולכן לגיטימי להציג גם נתונים שאינם כוללים אותה. אבל להתעלם לגמרי מהנתון של כלל הערבים בין הים לירדן? לא סביר. מכיוון שהצוות של צימרמן לא עשה זאת, לקחתי אני את הנתונים שלו וחישבתי את התחזית למאזן הדמוגרפי ל-2025, כולל עזה.

תחילה למצב הנוכחי: לפי אנשי הצוות, ב-2004 היו בין הים לירדן 60% יהודים ו-40% ערבים. לפי פרופ' סרג'ו דלה פרגולה, מבכירי הדמוגרפים בישראל, כבר בשנה שעברה נוצר לראשונה שוויון בין יהודים לערבים בשטח שבין הים לירדן.

ובחזרה לעתיד: לפי נתוני התחזית הבינונית של הצוות, יהיו ב-2025 בין הים לירדן 7.5 מיליון יהודים ו-6.2 מיליון ערבים, כלומר 55% יהודים ו-45% ערבים. קרוב לשוויון. כלומר, ייתכן שהבעיה הדמוגרפית בכל זאת קיימת, גם אם לפי נתוני הצוות של צימרמן היא מתקדמת באטיות רבה יותר.

נשיא הלמ"ס הפלשתיני, לואי שאבאנה, טוען שכבר ב-2015 יגיע מספר הפלשתינאים ברשות ל-5 מיליון. לפי הצוות של צימרמן, ב-2025 יהיו בגדה ובעזה רק 4 מיליון. אין ספק, גם דמוגרפיה היא עניין של גיאוגרפיה.

דמוגרפיה פוליטית. לא רק הצוות, גם הממסד הדמוגרפי בישראל לא לגמרי סומך על תחזיות הלמ"ס הפלשתיני (3.6 מיליון ב-2004). דלה פרגולה מעריך את מספרם של ערביי הרשות ב-3.3 מיליון, ופרופ' ארנון סופר מאוניברסיטת חיפה נוטה לקבל את הערכות צה"ל, כ-3 מיליון. הוויכוח הוא בעצם לא רק על המספרים, אלא בין מי שחושבים שיש בעיה דמוגרפית קשה ומאיימת (דלה פרגולה וסופר) לבין מי שטוענים שהעתיד הדמוגרפי נראה כחול-לבן מתמיד (צימרמן, שותפו בישראל יורם אטינגר ואנשי צוותם).

"גם אם מורידים כמה מאות אלפים מהתחזיות, זה רק מזיז את שנת התיקו הדמוגרפי בכמה שנים. זה משנה משהו"? שואל דלה פרגולה. לוויכוח הזה יש כמובן השלכות פוליטיות רחבות, בעיקר על השאלה אם יש צורך בהתכנסות המתוכננת או שאפשר לוותר עליה.

שאלות טובות. יותר משהצוות של צימרמן שיכנע בנתונים שלו, הוא שיכנע בשאלות. כך למשל, רק בזכותו למד הציבור בישראל שהנתונים הפלשתיניים הם בעצם תחזית. הלמ"ס הפלשתיני עצמו, עם או בלי קשר למסמך של צימרמן, הוריד את ההערכה שלו ל-2004 מ-3.8 ל-3.6 מיליון. 200 אלף איש נעלמו בלחיצת עכבר.

אלה חלק מהטענות העיקריות שהעלה הצוות נגד התחזית הפלשתינית: חלה ירידה תלולה בשיעור הפריון בשטחי הרשות ולכן התחזיות מנופחות בכ-300 אלף איש; הלמ"ס הפלשתינית סופרת גם 200 אלף תושבים במזרח ירושלים ו-150 אלף פלשתינאים שקיבלו תעודות זהות ישראליות מחוץ למזרח ירושלים; הפלשתינאים מכלילים בנתונים 325 אלף איש שהיגרו לחו"ל (הפלשתינאים מכחישים); וחישובי הלמ"ס הפלשתינית מניחים הגירה לרשות של 230 אלף איש. בפועל היתה הגירה שלילית.

ירידה דרמטית. ראוי לשים לב לטענת הצוות שחלה ירידה דרמטית בשיעור הפריון במגזר הערבי בישראל. ביחוד שבמקרה זה הוא מתבסס לגמרי על נתוני הלמ"ס. הנתון החשוב ביותר בתחום תחזיות ילודה הוא שיעור הפריון לאשה, כלומר מספר הילדים שאשה צפויה ללדת במהלך חייה. שיעור הפריון לאשה מוסלמית, שהיה 4.74 ב-2000, יורד בשנים האחרונות בעקביות, וב-2004 היה 4.36, ירידה של 8%. שיעור הפריון לאשה יהודית עלה באותה תקופה מעט מ-2.66 ל-2.71.

מספר הלידות של יהודים בישראל היה ב-2000 92 אלף וב-2004 100 אלף, עלייה של כ-9%. מספר הלידות של ערבים מוסלמים היה ב-2000 36 אלף, וכך גם ב-2004. שיעור הלידות לאלף איש באוכלוסייה היהודית עלה מ-18.7 ב-2000 ל-19.2 ב-2004. שיעור הלידות לאלף איש באוכלוסייה המוסלמית ירד באותו זמן מ-37.5 ל-33.2, ירידה של 11%.

יש מחקר. אחת הטענות הרווחות נגד הצוות של צימרמן בשנה שעברה, ביחוד של הלמ"ס, היתה שהם לא פירסמו מחקר אלא מצגת. במונחים אקדמיים משמעות הדברים היא שאי אפשר להתייחס אליהם ברצינות ולהגיב. לפני כמה חודשים פירסם הצוות מחקר אקדמי במסגרת מרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים של אוניברסיטת בר אילן וניתן להורידו מאתר האינטרנט של המרכז.

בקרוב יפורסם התרגום העברי של המחקר. מעכשיו, כולם יכולים לדון במחקר הזה, לחלוק עליו, לפסול אותו, אבל מומלץ לא להתעלם ממנו.
ספורט Online |גלריה Online
תקנון האתר |תמיכה ושירות |ארכיון הארץ |המהדורה המודפסת - עמוד ראשון |דף הבית
כל הזכויות שמורות , "הארץ"   ©   All rights reserved Haaretz